Jak oszczędzać pieniądze i dbać o finanse osobiste

Czy kiedykolwiek czułeś, że bez względu na to, jak bardzo się starasz, nadal nie możesz znaleźć sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy? Masz dobre zamiary i starasz się wydawać mniej, ale zawsze coś się pojawia. Życie zawsze staje na przeszkodzie — samochód potrzebuje nowych opon, dziecko potrzebuje nowych ubrań, dom nowego dachu — i tak zawsze coś. 

Prawda jest taka, że nie potrzebujesz kupować około 80% rzeczy, na które obecnie wydajesz pieniądze. Większość produktów i usług można kupić taniej. Wystarczy nie kierować się wyłącznie marką. Zamienniki często potrafią być tak samo dobre lub nawet lepsze. Tyczy się to zarówno żywności jak i ubrań czy elektroniki.

Nigdy nie będzie dobrego momentu, aby zacząć oszczędzać pieniądze – nie czekaj tylko zacznij działać dziś.

Istnieje wiele sposobów, które pomogą zaoszczędzić trochę grosza. Wprowadzanie takich nawyków pomoże Ci uniknąć w przyszłości wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Brak umiejętności zarządzania finansami bardzo często prowadzi do poważnych problemów z długami. Jeśli twoje problemy finansowe już teraz są poważne – skorzystaj z usług firm, które pomagają wychodzić z takich problemów. Dla Polaków mieszkających w UK możemy polecić firmę https://open-finance.co.uk/ – posiadają oficjalny certyfikat, który uprawnia ich do działań i wsparcia dłużników.

Jeśli jednak jeszcze nie masz długów, a szukasz sposobów na zaoszczędzenie trochę grosza – zapraszamy do przeczytania dalszej części artykułu.

Ogranicz budżet na zakupy.

Większość ludzi – po policzeniu miesięcznych wydatków – jest zszokowana, gdy dowiaduje się, ile faktycznie wydaje każdego miesiąca w sklepie spożywczym. A jeśli jesteś przeciętną czteroosobową rodziną prawdopodobnie wydajesz około 2400zł – tak mówią wykonane badania w 2020 roku! Tak łatwo jest przejść przez te alejki, chwytając kilka batoników tutaj i kilka paczek chipsów tam, a następnie kilka tanich zabawek z działu promocji. Ale te małe zakupy (niszczące budżety) po podsumowaniu dają spore kwoty. Jak temu zapobiec?
Przygotuj listę zakupów z góry i nie kupuj nic więcej. Aby tego uniknąć możesz robić zakupy przez internet. Wtedy pozbywasz się ryzyka, że coś zobaczysz i nagle będziesz chciał to kupić. Warto też robić zakupy kiedy jesteś najedzony. Na głodnego masz ochotę kupić dużo więcej produktów – często niezdrowych.

Anuluj automatyczne subskrypcje i członkostwa.

Są szanse, że płacisz za wiele subskrypcji, takich jak Netflix, HBO GO, Spotify, członkostwo na siłowni i tak dalej. Czas anulować wszelkie subskrypcje, których nie używasz regularnie.Jeśli w przyszłości będziesz kupować jakąś usługę – wyłącz automatyczne odnawianie subskrypcji. Jeśli po miesiącu dalej będziesz jej potrzebował to po prostu dokonaj płatności ręcznie. Zostawiając płatność automatyczną ryzykujesz, że znowu zapomnisz, nie będziesz korzystać a pieniądze zostaną wydane.

A w przypadku subskrypcji, które chcesz zachować, pomyśl o udostępnieniu członkostwa rodzinie lub znajomym. Wiele usług takich jak Netflix czy Youtube, umożliwia oglądanie ulubionych programów na dwóch lub więcej ekranach (z ulepszonym kontem). W ten sposób oszczędzają!

 Oszczędzaj pieniądze automatycznie.

Czy wiesz, że możesz zaoszczędzić pieniądze, nie myśląc o tym? Tak — możesz skonfigurować swoje konto bankowe, aby co miesiąc automatycznie przelewać środki z normalnego konta na konto oszczędnościowe. Możesz również ustawić bezpośrednią wpłatę, aby automatycznie przelać 10% każdej wypłaty na swoje konto oszczędnościowe. Ewentualnie 10% od każdej płatności kartą. W ten sposób nawet nie będziesz nawet wiedzieć  kiedy – a na koncie pojawi się kwota na dobre wakacje z rodziną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Let's talk

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.