Egzamin na prawo jazdy – co warto o nim wiedzieć?

Po ukończeniu 18 roku życia możemy przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B. Posiadanie tego dokumentu i samochodu niezmiernie ułatwia życie codzienne! Ale wszyscy którzy mają ten egzamin już za sobą z pewnością potwierdzą że towarzyszy mu ogromny stres. Co powinieneś wiedzieć zanim do niego przystąpisz?


Egzamin teoretyczny

Do egzaminu teoretycznego możemy podejść kiedy zakończymy naukę części teoretycznej w szkole jazdy. Dopiero gdy uzyskamy wynik pozytywny dostępna będzie możliwość zdawania egzaminu praktycznego. Egzamin trwa 25 minut i składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej oraz 12 pytań specjalistycznych. Aby zdać ten egzamin musimy uzyskać 68 punktów na 74 możliwe.

Sprawdź następny artykuł: Prawo jazdy kolekcjonerskie


Egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny zaczynamy od przygotowania samochodu do jazdy, czyli musimy się upewnić, że wykonaliśmy wszystkie konieczne czynności : zapięte pasy, włączone światła, zwolniony hamulec ręczny. Pamiętajmy, żeby się nie spieszyć! Nie zapomnijmy że na egzaminie praktycznym, jak i teoretycznym, musimy mieć przy sobie dowód osobisty.
Na placu manewrowym mamy do wykonania zadania, które wielokrotnie realizowaliśmy w szkole nauki jazdy na przykład jazda po łuku czy rozpoczęcie jazdy z hamulca ręcznego na wzniesieniu.

Następnie ruszamy na miasto!
Jeśli zdarzy się, że zgaśnie Ci silnik nie wpadaj w panikę, zdarza to się nawet doświadczonym kierowcom, gdy jadą po raz pierwszy nowym samochodem. Tak naprawdę najważniejszy jest dobry poziom opanowania wymaganych na egzaminie umiejętności. Przestajemy się obawiać wtedy stawianych na egzaminie zadań, mamy przekonanie, że potrafimy sobie z nimi poradzić. Słuchajmy uważnie uwag egzaminatora i starajmy się je uwzględnić w dalszej części egzaminu na przykład nie jedźmy poniżej dopuszczalnej prędkości, ani jej nie przekraczajmy lub przy mijaniu zaparkowanych samochodów kontrolujmy zachowanie bezpiecznej odległości. Polecenia egzaminator będzie wydawał w taki sposób, że na pewno będziemy mieli czas na ich wykonanie. Zawsze możemy jednak poprosić egzaminatora o powtórzenie polecenia, czy o wcześniejsze ich podawanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Let's talk

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.