Co to jest zespół cieśni nadgarstka i jakie są jego objawy?

Zespół cieśni nadgarstka to schorzenie, które powoduje ból w nadgarstku i dłoni. W tym artykule przedstawimy szczegóły dotyczące diagnozowania zespołu cieśni nadgarstka, możliwych metod leczenia oraz niektórych z wielu różnych testów diagnostycznych. Zespół cieśni nadgarstka może być spowodowany przez powtarzające się ruchy w pracy lub inne czynności, takie jak granie w gry komputerowe lub częste używanie myszki. Może również wynikać z urazu ręki lub nadgarstka. Pierwszym krokiem w diagnozowaniu tego schorzenia jest ustalenie, czy występują u Ciebie jakiekolwiek objawy z nim związane. Należą do nich drętwienie, mrowienie, uczucie pieczenia, ostre bóle podczas używania rąk oraz osłabienie mięśni wokół kciuka i palca wskazującego .

Sposoby na diagnozowanie schorzenia

Istnieją trzy rodzaje: badania przewodnictwa nerwowego (NCS), diagnostyka obrazowa i badania elektrodiagnostyczne, które mogą być wykonane w warunkach klinicznych.

Najdokładniejszym badaniem jest badanie elektrodiagnostyczne (EMG), który mierzy aktywność elektryczną mięśni .

Diagnostyka obrazowa może być wykonane za pomocą promieniowania rentgenowskiego lub rezonansu magnetycznego.

Badanie NCS mierzy szybkość sygnałów elektrycznych w organizmie, aby określić, czy doszło do uszkodzenia nerwów i mięśni

Badanie EMG rejestruje reakcje włókien mięśniowych pacjenta, gdy są one stymulowane prądem elektrycznym, które lekarze porównują z wartościami normalnymi dla danej osoby.

Alternatywą może być np. test phalena.

Jak zapobiegać zespołowi cieśni nadgarstka?

Najlepsze metody na zapobieganie CTS polega na unikaniu powtarzających się ruchów nadgarstka i nadwyrężania go, a także na stosowaniu ergonomicznych stanowisk pracy.

Lekkie ćwiczenia mogą być również zalecane dla tych osób, które mają objawy zespołu cieśni nadgarstka, ale nie wymagają żadnego innego leczenia.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie CTS może obejmują szyny, leki przeciwzapalne, zastrzyki lub chirurgiczne uwolnienie tunelu nadgarstka.

W większości przypadków u osób z łagodnym CTS wymagane jest jedynie leczenie objawów za pomocą szyny i profilaktyka w postaci unikania wykonywania ruchów, które pogarszają ból .

Wskazówki profilaktyczne dla osób, które pracują przy biurku

Jako osoba siedząca przy biurku przez cały dzień, możesz być bardziej podatny na zespół cieśni nadgarstka. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek zapobiegawczych, które mogą okazać się pomocne

– Utrzymuj nadgarstek w pozycji neutralnej, bez zginania i skręcania – na przykład upewnij się, że nadgarstki nie są nadmiernie pronowane (obrócone tak, że dłoń jest skierowana w dół) podczas pisania na klawiaturze i używaj podłokietników na krześle do oparcia rąk, gdy nie pracujesz

– Umieszczenie klawiatury bliżej niż na wyciągnięcie ręki od ciała – zapobiega to nadmiernemu sięganiu po nią, co z czasem może powodować zmęczenie mięśni; ponadto zmusza to do robienia przerw poprzez okresowe wstawanie i poruszanie się, co zmniejsza obciążenie mięśni całego ciała, w tym mięśni palców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Let's talk

If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.